Юрій Недашковський: Наступний рік стане вирішальним для проекту створення Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива

Будівельна готовність об’єктів Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС становить більше 72%. Про це президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський повідомив під час обходу будівельного майданчику ЦСВЯП у рамках виїзного засідання міжвідомчої робочої групи та штабу «Будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР АЕС України», яке відбулось 28 березня у місті Чорнобиль. У заході, зокрема, взяли участь голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук, голова Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков, директор департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Міненерговугілля України Олег Коріков, представник Офісу Міністерства енергетики США(DOE) у посольстві США в Україні Едвард Ордонез, директор департаменту регіонального розвитку та житлово-комунального господарства Київської облдержадміністрації Сергій Золін, представники районних адмістрацій, керівники проектних та будівельних організацій, задіяних у проекті, та інші.

Юрій Недашковський зазначив, що паралельно з роботами, які виконуються безпосередньо на майданчику ЦСВЯП, Енергоатом працює над модифікацією обладнання для поводження з відпрацьованим ядерним паливом відповідно до технології Holtec International. «На трьох атомних електростанціях – Рівненській, Южно-Українській та Хмельницькій АЕС триває модифікація перевантажувальних машин енергоблоків, великий обсяг робіт здійснюється з модернізації кранів полярної дії, які розташовані у герметичному контайменті реакторних відділень енергоблоків. Можливість виконати відповідні роботи існує лише під час планово-попереджувальних ремонтів, коли енергоблоки зупинені. І таку роботу ми синхронізуємо з термінами виготовлення обладнання. Наразі на заводах Holtec у США інтенсивно виготовляється та постачається в Україну обладнання для перевантаження і транспортування відпрацьованого палива, а також обладнання для його зберігання у ЦСВЯП. Вже прийнято та поставлено в Україну 47 з 56 одиниць основного та допоміжного обладнання», – уточнив Юрій Недашковський.

Він наголосив, що в Енергоатома відсутні проблеми з фінансування будівництва Централізованого сховища ВЯП. «Немає проблем з фінансуванням ані робіт, які виконуються безпосередньо на майданчику Сховища, ані з роботами на атомних станціях. Як відомо, Енергоатому вдалося залучити для будівництва ЦСВЯП кошти на американському фондовому ринку у сумі 250 млн дол., завдяки чому роботи за цим проектом виконуються дуже ритмічно. Це практично єдиний наш об’єкт, під час будівництва якого ми не відчуваємо дефіциту коштів» – підкреслив керівник Енергоатома.

Говорячи про виконання графіку будівництва ЦСВЯП, Юрій Недашковський нагадав, що у першому кварталі 2020 року планується завершити будівельні та пуско-налагоджувальні роботи. «У другому кварталі наступного року планується почати введення в експлуатацію першого пускового комплексу цього об’єкту, встановивши перші контейнери з ВЯП в зоні зберігання Сховища. Таким чином наступний рік стане вирішальним за усіма напрямами реалізації проекту створення в Україні власного ЦСВЯП», – зазначив очільник Енергоатома.

Він також наголосив, що у порядку контролю за ходом виконання робіт Енергоатом тісно співпрацює не лише з підрядними організаціями, задіяними на будівництві, але й з Київською обласною адміністрацією, адміністрацією Зони відчуження, місцевими адміністраціями Іванківського і Поліського районів та міста Славутич. «До цього процесу також залучені Міністерство інфраструктури України, Укрзалізниця, яка виконує свою частину робіт з будівництва під’їзної залізничної колії до ЦСВЯП», – додав Юрій Недашковський.

Президент Енергоатома торкнувся питання поступового відрахування 10% загальної вартості будівництва ЦСВЯП на соціально-економічний розвиток прилеглих до Сховища територій. «На сьогодні прийнято акти виконання робіт на загальну суму 1,5 млрд грн, таким чином ми готові перерахувати 150 млн грн за заявками Іванківського, Поліського районів та міста Славутич», – зазначив Юрій Недашковський.

У свою чергу, доповідаючи у ході засідання штабу будівництва ЦСВЯП, генеральний директор ВП «Атомпроектінжиніринг» НАЕК «Енергоатом» Юрій Шейко наголосив що роботи за проектом ведуться згідно із графіком. Зокрема, він повідомив, що повністю виконані будівельні роботи за об’єктом будівництва «Під’їзна залізнична колія до ЦСВЯП», завершується облаштування автомобільних доріг вздовж під’їзної колії. «За термінами спорудження ключових об’єктів Централізованого сховища відставання немає», – підкреслив Юрій Шейко.

Довідка. Через відсутність власного централізованого сховища Україна змушена кожен рік витрачати до 200 млн дол. на оплату послуг з вивезення та переробки відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) на території Росії. Контракт на будівництво ЦСВЯП між Енергоатомом і переможцем відповідного тендеру компанією Holtec International був підписаний ще у 2005 році, проте з ряду причин, у тому числі через зміну політичної кон’юнктури проект довгий час був фактично заморожений. Реальна робота за цим проектом відновилася у 2014 році, а будівельні роботи на майданчику ЦСВЯП, розташованому у зоні відчуження ЧАЕС, розпочались у листопаді 2017 року. Генеральний підрядник з будівництва – компанія БК «УКРБУДМОНТАЖ». Термін введення в експлуатацію 1-го пускового комплексу заплановано на 2020 рік. ЦСВЯП стане автономною ядерною установкою, яка забезпечить тривале зберігання (100 років) ВЯП з діючих енергоблоків РАЕС, ХАЕС та ЮУАЕС. Для зберігання ВЯП використовуватиметься технологія поверхневого «сухого» зберігання із застосуванням двобар’єрної системи ізоляції ВЯП від навколишнього середовища, що забезпечується обладнанням спеціально спроектованих інженерних систем контейнерного типу. Проектна місткість ЦСВЯП складатиме 458 контейнерів HI-STORM, які зможуть вмістити у собі 16 529 відпрацьованих паливних збірок.

25.3.2019

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *