Поводження з радіоактивними відходами

Дівітек Груп займається розробкою технологій оптимальної переробки рідких радіоактивних відходів АЕС України.

Що в цьому випадку означає переробка? Мета будь-якої переробки радіоактивних відходів – це приведення їх в форму безпечну для остаточного захоронення. Складність цього завдання полягає у тому, що рідкі радіоктивні відходи АЕС мають різний радіонуклідний склад та вимагають першочергової характеризації.

Загалом, на АЕС накопичуються три види рідких відходів – кубовий залишок, відпрацьовані фільтруючі матеріали та шлами, сольовий плав, що є продуктом переробки кубового залишку на установці глибокого упарювання.

Оскільки за діючою редакцією ОСПРБУ-2005 сольовий плав віднесено до рідких відходів, перед його захороненням вимагається кондиціювання. Сольовий плав потрібно помістити у матрицю, яка унеможливить потрапляння радіонуклідів у навколишнє середовище.

У світовій практиці поширені наступні методи:

  • Цементування. Має ряд недоліків, оскільки солі борної кислоти істотно гальмують процес гідратації й отвердження цементу. Рекомендовано використання шлаколужних цементів для отримання надійної матриці.
  • Вітрифікація. За допомогою спеціальної печі утворюється борсилікатне скло, що має високі показники надійності та гарантує цілістність матриці мінімум на 500 років, тобто достатнього періоду для того, щоб матеріали стали безпечними (вивільнення до рівня 100 Бк/кг).

Проте, найоптимальнішим рішенням опрацювання кубового залишку є використання технології переробки без сольового плаву. Накопичений сольовий плав потрібно кондиціювати за вищевказаними методами.