Політики наполягають на забороні імпорту електроенергії з Росії

На сайті президента з’явилася петиція з вимогою заборонити імпорт російської електроенергії.

За останні 4 роки Україна не купила жодного кремлівського кіловата. Робити це за двосторонніми контрактами було заборонено. Що ж змінилося? А, найголовніше, хто все це змінив? У цьому розбиралися кореспонденти “Сьогодні”.

У петиції, що з’явилася на сайті президента під авторством енергетичного експерта Олександра Трохимця, йдеться: “Заборонити імпорт електроенергії з Росії, який став можливий завдяки народному депутату України Андрію Герусу”.

“Що стосується правки Геруса, на мою думку, як юриста, вона була внесена з грубим порушенням не тільки регламенту, як процедури, а й тих домовленостей, які Україна вистраждала і зараз відстоює в угоді Україна-ЄС”, – пояснює президент Асоціації енергетики України Олександр Трохимець.

Поправку Андрій Герус, голова профільного парламентського комітету, вніс майже вночі. Це поправка до законопроекту про використання ядерної енергії.

“Несподівано в ніч, перед розглядом у сесійній залі вже цього законопроекту в другому читанні, якимось чином голова комітету пан Герус вніс поправку. І, власне, пролобіював покупку дешевої електроенергії з Російської Федерації саме компанією Ігоря Коломойського”, – говорить народний депутат Іванна Климпуш-Цинцадзе (фракція партії “Європейська солідарність”).

Перші 100 МВт з Росії купила компанія “Юнайтед Енерджі”. Вона – з групи “Приват”, інформує онлайн-портал юридичних осіб України YouControl. Сам пан Герус заперечує, що гроші підприємства пішли в країну агресора.

“Двосторонні контракти не працюють, навіть технічно ніхто б не встиг домовитися”, – говорить народний депутат, голова комітету з питань енергетики та житлово комунальних послуг Андрій Герус.

Тим часом в “Укренерго” підтвердили: електроенергію з Росії за двосторонніми контрактами, дійсно, імпортують. Співпрацю з країнами, що не входять до Європейського енергетичного товариства, відновлено. Підтверджує це і Президент Білорусі.

“Серйозні передумови для взаємовигідної співпраці створює відкриття українського ринку електроенергії, ми вже уклали низку комерційних контрактів на її постачання в Україну, а з запуском Білоруської АЕС в 2020 році нам буде дуже цікавий досвід роботи української атомної енергетики”, – заявив президент Білорусі Олександр Лукашенко.

“Російська Федерація будує на території Білорусі Островецьку атомну електростанцію, вона запуститься в наступному році. Російська Федерація робила спроби знайти ринки збуту в Польщі, Литві. Литва прийняла закон про те, що Островецька АЕС становить загрозу національній безпеці. Поляки теж відмовилися. І раптом тут приходимо ми! Ну де логіка взагалі? Це загроза енергетичній та національній безпеці”, – говорить медіадиректор Асоціації” Український ядерний форум “Ольга Кошарна.

Енергокапітуляція – так експерти охрестили ідею купувати російське. Чи не єдиним виходом вважають втручання президента. Підписанти петиції просять подати до Верховної Ради невідкладний законопроект, який заборонить комерційний імпорт електроенергії з Росії. Занадто небезпечно віддавати енергетичний важіль в руки Кремля, впевнені експерти.

5.10.2019

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *